ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորոսյանն ապրիլի 23-ին հանդիպել է Կահիրեի Ահրամ կենտրոնի ներկայացուցիչների հետ:
Ողջունելով հյուրերին` պատգամավորը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումների եւ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու գործընթացը: Անդրադառնալով երկրի ներքաղաքական իրավիճակին՝ նա նշել է, որ ընթանում են խաղաղ հանրահավաքներ եւ ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվում են քայլեր` ուղղված խնդրի խաղաղ հանգուցալուծմանը:
Շիրակ Թորոսյանն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Կահիրեի հավասարակշիռ դիրքորոշմանը՝ հույս հայտնելով, որ մոտ ապագայում Եգիպտոսի խորհրդարանը կընդունի ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի մասին` պատգամավորը վերահաստատել է հակամարտության՝ խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել հանդիպման համար, անդրադարձել հայ-եգիպտական դարավոր բարեկամությանը, եգիպտահայ համայնքի դերին, կարեւորել երկկողմ փոխշահավետ կապերի հետագա զարգացումը:

23 апреля член Постоянной комиссии НС по внешним связям Ш.Торосян встретился с представителями Каирского центра Ахрам.
Приветствуя гостей, депутат НС представил проведенные в Армении конституционные изменения и процесс перехода к парламентскому правлению. Обратившись к внутриполитическому положению страны, он отметил, что проводятся мирные демонстрации и властями РА предпринимаются шаги по мирной развязке проблемы.
Ш.Торосян коснулся взвешенной позиции Каира в признании Геноцида армян, выразив надежду, что в ближайшем будущем парламент Египта примет осуждающую геноцид резолюцию.
Говоря о процессе урегулирования НК-конфликта, депутат НС подтвердил позицию Армении по мирному урегулированию проблемы.
Гости поблагодарили за прием, отметили вековую армяно-египетскую дружбу, роль армянской общины Египта, подчеркнули важность дальнейшего развития двусторонних взаимовыгодных связей.